Translate

wtorek, 11 grudnia 2012

Budynki przemysłowe cz.4

Prace dobiegają końca. Dodałem rdzawe zacieki ma ścianach a następnie zabrałem się za wykonanie resztek konstrukcji nośnej dachu.


Z czterech słupów nośnych pozostał jeden podtrzymujący kawałek dachu a pozostałe trzy uległy zniszczeniu.



Dach obłożony był "papą", która uległa prawie całkowitemu zniszczeniu.





Całość pokryłem gruzem zrobionym z pokruszonej płyty gipsowej.




Następnym etapem (już ostatnim) było pomalowanie gruzu. Najpierw czarny podkład potem szary drybrush a wykończenie rdzawym pigmentem Vallejo. Poniżej wrzucam kilka fotek z zakończonej budowy. Proszę o opinie i podpowiedzi co można by  poprawić w kolejnych projektach.














niedziela, 9 grudnia 2012

Budynki przemysłowe cz. 3

Prace trwają i przyszła kolej na położenie podłogi. Od początku chciałem, żeby podłoga zrobiona była z blachy ryflowanej. Jednak okazało się to trudniejsze niż myślałem. Kupno arkuszy blaszek wycinanych laserowo nie wchodziło w rachubę z dwóch powodów - po pierwsze są one dość drogie a po drugie i tak nie znalazłem nic w skali 1:48. Znalazłem tłoczony karton, który imitował taką blachę ale drogi i nie w skali więc postanowiłem zrobić taką blachę samemu. Jeśli i tak nie ma nic w tej skali a za większe trzeba słono płacić to już wolę samemu coś wykombinować.


Na arkusze kartonu nakleiłem zwykłą firankę o strukturze zbliżonej do siatki. Następnie pomalowałem ją dwoma odcieniami brązu.


Część z pól miała posiadać charakterystyczny dla wnętrz przemysłowych wzór w żółte pasy. Całość pokryłem warstwą lakieru do włosów, żeby później móc zrobić efekt starej, wytartej farby. Papierowa taśma malarska i skalpel pomogły mi przygotować szablon pasów.


Po zdjęciu taśmy maskującej za pomocą wody i twardego pędzla poszarpałem brzegi żółtej farby. Żeby efekt ryflowanej blachy był bardziej widoczny i zarazem realistyczny za pomocą srebrnego drybrusha dodałem ślady eksploatacji blachy w postaci wytarć na wystającej strukturze metalu.


Również oznaczenia cyfrowe powstały w ten sposób, zmieniłem jedynie kolor na czerwony.




Płyty blachy starałem się dociąć tak, żeby powstała pomiędzy nimi szczelina wyznaczająca pola gry - jednak w praktyce okazało się to dość trudne i wyszło dość... chaotycznie.


Jednak z wyglądy cyfr jestem zadowolony ;-D




Na koniec dodałem elementy upiększające w postaci gruzu pod ścianami z wystającymi elementami zniszczonej metalowej konstrukcji.


Pomyślałem, że w budynkach przemysłowych nie może zabraknąć instalacji elektrycznej więc dodałem kilka takich właśnie elementów.






Teraz kolej na malowanie gruzu i rdzy na elementach metalowych. Ale tu już w kolejnym wpisie ;-P

wtorek, 4 grudnia 2012

Budynki przemysłowe cz. 2

Witam ponownie. Prace budowlane powoli posuwają się do przodu a kolejne ich etapy chcę teraz pokazać.


Do głównych dwuteowników ścian dodałem dwustronną blachę falistą oraz płaskownik na zakończeniach. Jest on elementem wykończeniowym dachu.



Wnętrze robionych przeze mnie hal produkcyjnych wydało mi się puste więc postanowiłem dodać w środku elementy konstrukcji dachu. 



Z deseczek bambusowych wykonałem kolejne dwuteowniki tylko mniejsze od tych głównych a także dużo cieńsze elementy kratownicowe. Całość ma tworzyć lekką konstrukcję gdyż dach (a właściwie nie zniszczoną część dachu) pokrywać będzie wyłącznie papa a masywne elementy tworzyły by zbyt toporną konstrukcje jak na ten typ zadaszenia.



Gipsowe ściany pomalowałem jasno szarym podkładem, która następnie bedę zaciemniał aby upodobnić go do betonu.



Jak widzicie całość jest nieco zniszczona w wyniku działań wojennych jednak nie chciałem, żeby były to kompletne ruiny z zawalonymi ścianami i stertą gruzu pośrodku.


Po zakończeniu malowania ścian kolejnymi pracami będzie dodanie elementów zniszczonej konstrukcji dachu a także gruzu, brudu i tego całego wojennego bałaganu. Jednak muszę mieć na uwadze, że to nie jest diorama modelarska tylko element gry planszowej i musi być miejsce na postawienie figurek ;-)
Już wkrótce zapraszam na następną relację z postępów mojej budowy.